Těsto:
3 špetka sůl
300 g hladká mouka
2,50 dl mléko
3 ks žloutek
1 balíček vanilkový cukr
300 g polohrubá mouka
1 kostka droždí čerstvé
2 dl olej
100 g cukr Moučka nebo krupice
Smíchejte mouku, cukr a sůl. V nádobě se ve směsi udělejte důlek, kam se rozdrobí kvasnice a nalije se zde část mléka, stačí trochu. Z toho, co jsme přidali do důlku, se udělá kvásek, který se rozmíchá o stěnu nádoby společně s trochou mouky. Kvásek lze udělat i zvlášť v jiné nádobě, ale je to zbytečné, jenom to špiní nádobí navíc. Kvásek se nechá vykynout, obvykle stačí 15-20 minut na teple.
Přidají se žloutky, zbytek mléka a olej - vše se přidává po menších částech a střídavě se to promíchává s moukou a kváskem. Nahrubo zpracovaná směs (i s hrudkami) se nechá vykynout opět cca 15 minut.
Poté je potřeba těsto důkladně zpracovat, ideálně na robotu nebo v domácí pekárně. Jde to zpracovat i rukou, ale trvá to dlouho. Těsto musí být úplně hladké. Takto zpracované těsto se přikryje utěrkou a nechá se na teple 2x vykynout tak, aby zhruba o polovinu zvětšilo svůj objem (mezi kynutím se mírně odspodu promíchá).
Po kynutí se těsto promíchá a pak je možné již lžící odebírat kousky, ze kterých se udělají placičky. Na placičky se dává náplň a pak zabalí do buchtiček, které se kladou na vymazaný plech. Buchty se mezi sebou mažou máslem a dávají se těsně k sobě.
Buchty se nechají opět vykynout a pak se do každé buchty shora dvěma prsty promáčkne důlek (až na plech), do kterého se pak dávají povidla a posypka.
Buchty PEČEME asi 20 minut na 180-200°C, ale záleží na troubě.
Nebo i 10-12 minut na 250 stupních ve vyhřáté troubě.
NÁPLNĚ můžet dávat jakékoliv, dle chuti-viz. náplně v Honzových buchtách
TVAROHOVÁ
500g tvarohu plnotučného -2 kostky
1žloutek
100g cukru
1 vršek od rumu-plný rumu na chuť
Vše smícháme do hladké směsi, pak dáváme vždy asi 1 kávovou lžičku na 1 koláček do těsta, pak zabalíme+uděláme důlek do něhož vkládáme 1/4 kávové lžičky povidel+na ně pak dáme posypku+vdolek je hotový+připraven k pečení
Na tvarohovou náplň je potřeba použít tvaroh, který nemá příliš vody, proto jsou vhodnější kostky, které navíc můžeme zbavit vody tak, že je dáme na papír a na půl dne je zatížíme prkýnkem a něčím těžkým. Pokud bude směs moc vodnatá, může se na buchtách vytvořit zákalec.